Portable Lockout Kit: Keyed Different Padlocks, Plug Encasing Lockout, 437R69
In Stock
$234.50
/each
Earn 234 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
CONDOR Portable Lockout Kit: Keyed Different Padlock...
Item 437R69
$234.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CONDOR |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Includes | (3) Key Retaining Steel Padlock Red KD, (2) Breaker Multi-Pole, (1) 6 ft Cable Lockout, (1) Red Valve, (1) Lockout, (2) Breaker No Hole, (1) Wall Switch, (1) Tag Do Not Operate, (1) Valve 4 Leg Small, (1) 3 in Plug Lockout |
| Maximum Number of Padlocks | 3 |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Key Type | Keyed Different |
| Combined - Delete Later (For use in Broad Attribute) | Yes |
| Display Sell UOM | EA |
| Legend | Do Not Operate |
| Freight Class Code | 18 |
| Included Lockout Types | Plug, Gate Valve, Wall Switch, Cable Lockout |
| Number of Lockouts Included | 11 |
| Padlock Key Type | Keyed Different Padlocks |
| Display Qty | 1 |
| For Valve Handle Type | Hand Wheel |
| Number of Tags Included | 25 |
| Filled_Unused | Filled |
| Product Type | Portable Kit |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Language | English, Spanish |
| Padlock Body Material | Steel |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Carrying Case Dimensions | 8 in D x 14 in W x 7.5 in H |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Number of Padlocks Included | 3 |
| Standards | OSHA 1910.147 |
| Product Type - Created to combine station/kit with fill status | Filled Portable Kit |
| Storage Protection Code | A |
| Plug Lockout Type | Plug Encasing Lockout |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Carrying Case Material | Polyethylene |
| Kit Type | Portable Lockout Kit |
| Unfilled Station Type_Combined | (1) Red Valve, (2) Breaker Multi-Pole, (1) 3 in Plug Lockout, (2) Breaker No Hole, (1) Wall Switch, (1) 6 ft Cable Lockout, (1) Tag Do Not Operate, (1) Valve 4 Leg Small, (1) Lockout, (3) Key Retaining Steel Padlock Red KD |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 5-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 437R69 |
| Delete - Number of Total Components | 11 pieces 5-1/2 in |
| Filled | Yes |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Station Type_Cover | Yes |
| Lock Detail_Combined | 3 Keyed Different |
| Carrying Case Type | Box |
| Mfr. Model # | 437R69 |
Description
Portable Lockout Kit, Gray, 7-1/2" H