Push Button Lockout: For 0.89 in Max Button Dia, Clear, 2 in x 2.5 in
In Stock
$30.95
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
CONDOR Push Button Lockout: For 0.89 in Max Button D...
Item 437R64
$30.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CONDOR |
| Installation Type | Semi-Permanent/Semi-Removable |
| Display Sell UOM | EA |
| Overall Height | 2 in |
| Dimensions (H x W x D) | 2 in x 2.5 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| For Minimum Button Diameter | 0.89 in |
| Lockout Color | Clear |
| For Switch Type | Push Button Safety Cover |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/8 in |
| Manufacturer Part Number | 437R64 |
| Switch Cover Type | Removable Cover |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Standards | OSHA 1910.147 |
| For Maximum Button Diameter | 0.89 in |
| Storage Protection Code | A |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Includes | Cover, Base |
| Lockout Material | Polycarbonate |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Display Qty | 1 |
| Switch Lockout Type | Push Button Lockout |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Overall Width | 2.5 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Mfr. Model # | 437R64 |
Description
Push Button Lockout, Polycarbonate