Jobber Length Drill Bit: #48, 118° Split Point, HSS, NAS 907 Type A
In Stock
$4.08
/each
Earn 4 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #48, 118° Split Poin...
Item 435K55
$4.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Point Type | Split |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | High Speed Steel |
| Size Decimal Equivalent | 0.0760 |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| List Number | 2228 |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Shank Diameter | 1.9 mm |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Type | Straight |
| Standards | NAS 907 Type A |
| Flute Length | 1 in |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Type | Spiral |
| Number of Flutes | 2 |
| Measurement System | Wire |
| ISO Material Group | P, N, M |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Overall Length | 2 in |
| Drill Bit Size | #48 |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Stainless Steel |
| Mfr. Model # | C73476 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #48, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0760, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0