Jobber Length Drill Bit: #19, 118° Split Point, HSS, NAS 907 Type A
In Stock
$4.61
/each
Earn 4 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #19, 118° Split Poin...
Item 435K26
$4.61
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Flute Length | 2-1/8 in |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Standards | NAS 907 Type A |
| Number of Flutes | 2 |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Stainless Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length | 3-1/4 in |
| Shank Type | Straight |
| Material | High Speed Steel |
| List Number | 2228 |
| Shank Diameter | 4.2 mm |
| Drill Bit Size | #19 |
| ISO Material Group | P, N, M |
| Size Decimal Equivalent | 0.1660 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Type | Split |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Measurement System | Wire |
| Mfr. Model # | C73447 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #19, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.1660, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0