Jobber Length Drill Bit: #1, 118° Split Point, HSS, NAS 907 Type A
In Stock
$6.86
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #1, 118° Split Point...
Item 435K08
$6.86
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Number of Flutes | 2 |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.2280 |
| Shank Diameter | 5.7 mm |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Drill Bit Size | #1 |
| Standards | NAS 907 Type A |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Stainless Steel |
| Point Type | Split |
| Flute Length | 2-5/8 in |
| Overall Length | 3-7/8 in |
| ISO Material Group | P, N, M |
| List Number | 2228 |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Measurement System | Wire |
| Mfr. Model # | C73429 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #1, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.2280, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0