Jobber Drill, 13/32", HSS
In Stock
$28.85
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Drill, 13/32", HSS
Item 435C68
$28.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Shank Diameter | 25/64 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length | 5-1/4 in |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Stainless Steel |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Size | 13/32 in |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Point Type | Split |
| Size Decimal Equivalent | 0.4063 |
| Standards | ASME B94.11M |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Flute Length | 3-7/8 in |
| Helix Type | Fast Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| ISO Material Group | P, N, M |
| Mfr. Model # | C16051 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13/32 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.4063, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0