Jobber Drill, 21/64", HSS
In Stock
$20.84
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Drill, 21/64", HSS
Item 435C63
$20.84
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Length | 3-5/16 in |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Point Type | Split |
| Drill Bit Size | 21/64 in |
| Helix Type | Fast Spiral |
| Overall Length | 4-5/8 in |
| ISO Material Group | P, N, M |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Diameter | 5/16 in |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Stainless Steel |
| Size Decimal Equivalent | 0.3281 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Standards | ASME B94.11M |
| Mfr. Model # | C16046 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 21/64 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.3281, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0