Jobber Length Drill Bit: 1/4", 118° Notched Point, TiN-Coated HSS, Parabolic Flute
In Stock
$20.31
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: 1/4", 118° Notched P...
Item 434W42
$20.31
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Finish/Coating | TiN |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Stainless Steel |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Flute Type | Parabolic |
| Material | High Speed Steel |
| Size Decimal Equivalent | 0.2500 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Point Type | Notched |
| Flute Length | 2-3/4 in |
| Drill Bit Size | 1/4 in |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| ISO Material Group | P, N, M |
| List Number | 2065-TN |
| Number of Flutes | 2 |
| Helix Type | Fast Spiral |
| Standards | ASME B94.11M |
| Overall Length | 4 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Mfr. Model # | C03773 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1/4 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2500, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Notched Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0