Jobber Length Drill Bit: #36, 118° Notched Point, TiN-Coated HSS, Parabolic Flute
In Stock
$15.02
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #36, 118° Notched Po...
Item 434W18
$15.02
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| ISO Material Group | P, N, M |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Shank Type | Straight |
| Finish/Coating | TiN |
| Shank Diameter | 2.7 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Size | #36 |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Stainless Steel |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| List Number | 2065-TN |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Type | Parabolic |
| Number of Flutes | 2 |
| Helix Type | Fast Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Measurement System | Wire |
| Point Type | Notched |
| Size Decimal Equivalent | 0.1065 |
| Flute Length | 1-7/16 in |
| Standards | ASME B94.11M |
| Mfr. Model # | C03724 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #36, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.1065, Wire, Drill Bit Point Type Notched Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0