Jobber Length Drill Bit: #45, 135° Split Point, Black Oxide HSS
In Stock
$6.02
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #45, 135° Split Poin...
Item 434T60
$6.02
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Shank Type | Straight |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Standards | ASME B94.11M |
| Point Type | Split |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Spiral |
| Measurement System | Wire |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Overall Length | 2-1/8 in |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Size | #45 |
| List Number | 2011 |
| Number of Flutes | 2 |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Size Decimal Equivalent | 0.0820 |
| Shank Diameter | 2 mm |
| Flute Length | 1-1/8 in |
| Mfr. Model # | C02671 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #45, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0820, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0