Jobber Length Drill Bit: #80, 135° Split Point, Black Oxide HSS
In Stock
$14.32
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #80, 135° Split Poin...
Item 434T53
$14.32
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Helix Type | Regular Spiral |
| List Number | 2011 |
| Shank Diameter | 0 in |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Size | #80 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 3/4 in |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Length | 1/8 in |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Measurement System | Wire |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Standards | ASME B94.11M |
| Point Type | Split |
| Flute Type | Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.0135 |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Mfr. Model # | C02593 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #80, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0135, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0