Jobber Length Drill Bit: #62, 118° Point, HSS
In Stock
$5.84
/each
Earn 5 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #62, 118° Point, HSS
Item 434T51
$5.84
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| List Number | 2002 |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 0.9 mm |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Measurement System | Wire |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Size Decimal Equivalent | 0.0380 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Shank Type | Straight |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 5/8 in |
| Standards | ASME B94.11M, DIN 338 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Point Type | Conventional |
| Drill Bit Size | #62 |
| Mfr. Model # | C01835 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #62, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0380, Wire, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0