Jobber Length Drill Bit: 1/32", 118° Point, Black Oxide HSS
In Stock
$5.92
/each
Earn 5 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: 1/32", 118° Point, B...
Item 434R99
$5.92
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Type | Spiral |
| Point Type | Conventional |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Size Decimal Equivalent | 0.0313 |
| Drill Bit Size | 1/32 in |
| List Number | 2001 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Standards | ASME B94.11M, DIN 338 |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Flute Length | 1/2 in |
| Overall Length | 1-3/8 in |
| Shank Diameter | 1/32 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Mfr. Model # | C01038 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1/32 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0313, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0