Jobber Length Drill Bit: 0.55 mm, 118° Point, Black Oxide HSS
In Stock
$6.64
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: 0.55 mm, 118° Point,...
Item 434R87
$6.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Type | Spiral |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Drill Bit Size | 0.55 mm |
| Point Type | Conventional |
| List Number | 2001 |
| Material | High Speed Steel |
| Measurement System | Metric |
| Overall Length | 24 mm |
| Shank Type | Straight |
| Shank Diameter | 0.5 mm |
| Standards | ASME B94.11M, DIN 338 |
| Flute Length | 7 mm |
| Size Decimal Equivalent | 0.0217 |
| Mfr. Model # | C01026 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.55 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0217, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0