Extension Spring: Crossover Center Loop End, 316 Stainless Steel, 2 1/4 in Free Lg, 10 PK
In Stock
$85.35
/each
Earn 85 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 41ML31
$85.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 2-1/4 in |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Extended Length | 2-61/64 in |
| Spring Material | 316 Stainless Steel |
| Finish | Passivated |
| Wire Diameter | 0.037 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Rate | 5.41 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 80345SCS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring, Stainless Steel, End Type Full Twist Loop, Overall Length 2-1/4 In., Outside Dia. 0.240 In., Wire Dia. 0.037 In., Initial Tension (Lbs.) 0.67, Spring Rate (Lbs./In.) 5.4, Meets/Exceeds ASTM A313 pr AMS 5688,Package Quantity 10