Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 9 in Free Lg, 1 in O.D., 10 PK
In Stock
$300.75
/each
Earn 300 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 41ML29
$300.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2057 |
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 1 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Free Length | 9 in |
| Extended Length | 15-27/32 in |
| Finish | Passivated |
| Spring Rate | 7.5 lb/in |
| Wire Diameter | 0.125 in |
| Mfr. Model # | 81026SCS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring, Stainless Steel, End Type Full Twist Loop, Overall Length 9 In., Outside Dia. 1.000 In., Wire Dia. 0.125 In., Initial Tension (Lbs.) 5.09, Spring Rate (Lbs./In.) 7.5, Meets/Exceeds ASTM A313 and AMS 5688,Package Quantity 10