Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 275 mm Lng, 10 PK
In Stock
$216.25
/each
Earn 216 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 41ML21
$216.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 275 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 43.2 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 59.2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 3.2 mm |
| Spring Rate | 1.33 N/mm |
| Inside Diameter | 36.8 mm |
| Mfr. Model # | D13510 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Color Silver, Music Wire, Overall Length 10-13/16 In., Outside Dia. 1-11/16 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.126 In., End Type Squared and Ground, Compressed Length 1.827 In., Spring Rate 7.6 lb./in., Meets/Exceeds DIN 17223, EN 10270-1, JIS G4314 SWP-A/B and AMS5112, Package Quantity 10