Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 49.5 mm Lng, 10 PK
In Stock
$36.35
Save 12%
$31.96
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 41ML18
$31.96
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 23.5 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 49.5 mm |
| Outside Diameter | 14.5 mm |
| Spring Rate | 9.81 N/mm |
| Inside Diameter | 10.5 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Mfr. Model # | D12670 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Color Silver, Music Wire, Overall Length 1-15/16 In., Outside Dia. 9/16 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.079 In., End Type Squared and Ground, Compressed Length 0.827 In., Spring Rate 56 lb./in., Meets/Exceeds DIN 17223, EN 10270-1, JIS G4314 SWP-A/B and AMS5112, Package Quantity 10