Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 48 mm Lng, 10 PK
In Stock
$36.40
Save 12%
$32.00
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 41ML16
$32.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 48 mm |
| Outside Diameter | 21.6 mm |
| Inside Diameter | 18.4 mm |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 12.4 mm |
| Spring Rate | 2.38 N/mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | D12550 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Color Silver, Music Wire, Overall Length 1-7/8 In., Outside Dia. 7/8 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.063 In., End Type Squared and Ground, Compressed Length 0.346 In., Spring Rate 13.6 lb./in., Meets/Exceeds DIN 17223, EN 10270-1, JIS G4314 SWP-A/B and AMS5112, Package Quantity 10