Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 40.5 mm Lng, 10 PK
In Stock
$38.55
Save 12%
$33.91
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 41ML15
$33.91
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 7.87 N/mm |
| Inside Diameter | 8.4 mm |
| Free Length | 40.5 mm |
| Outside Diameter | 11.6 mm |
| Compressed Length | 18.9 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| Mfr. Model # | D12420 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Color Silver, Music Wire, Overall Length 1-1/2 In., Outside Dia. 7/16 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.063 In., End Type Squared and Ground, Compressed Length 0.661 In., Spring Rate 44.9 lb./in., Meets/Exceeds DIN 17223, EN 10270-1, JIS G4314 SWP-A/B and AMS5112, Package Quantity 10