Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 51.5 mm Lng, 10 PK
In Stock
$30.65
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 41ML12
$30.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 5.05 mm |
| Outside Diameter | 7.55 mm |
| Compressed Length | 27.1 mm |
| Free Length | 51.5 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 1.25 mm |
| Spring Rate | 5.39 N/mm |
| Mfr. Model # | D12140 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Color Silver, Music Wire, Overall Length 2 In., Outside Dia. 5/16 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.049 In., End Type Squared and Ground, Compressed Length 1.009 In., Spring Rate 30.8 lb./in., Meets/Exceeds DIN 17223, EN 10270-1, JIS G4314 SWP-A/B and AMS5112, Package Quantity 10