Information Center: Information Center, Red/White, Red, Acrylic, 1 Binder Holders, English
In Stock
$129.75
/each
Earn 129 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Information Center: Information Center, Red/W...
Item 41F345
$129.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Display Sell UOM | EA |
| Freight Class Code | 37 |
| Included Hardware | (1) 2 in Red Tag Log Binder, (1) Wire Rack |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Manufacturer Part Number | 122053 |
| Number of Binder Holders | 1 |
| Number of Binders Included | 1 |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Subject Matter | 5S Red Tag |
| Material | Acrylic |
| Includes | Wire Rack, 5S Red Tag Log Binder |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Product Type | Information Center |
| Mounting Hardware Included | No |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Preprinted Text | 5S Red Tag Board |
| Text Color | Red; White |
| Mounting Style | Wall-Mount |
| Storage Protection Code | A |
| Overall Height | 20 in |
| Overall Width | 14 in |
| Language | English |
| Station Color | White, Red |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Size (WxH) | 14 in x 20 in |
| Standards | UNSPC 55121505, Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Display Qty | 1 |
| Overall Depth | 4-1/2 in |
| Document Storage Component Color | Red |
| Mfr. Model # | 122053 |
Description
Wall Board, 30 in H, 4-1/2 in D