Information Center: Information Center, Red/White, Red, Acrylic, 1 Binder Holders, English
In Stock
$100.45
/each
Earn 100 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Information Center: Information Center, Red/W...
Item 41F343
$100.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Freight Class Code | 37 |
| Manufacturer Part Number | 122051 |
| Storage Protection Code | A |
| Mounting Style | Wall-Mount |
| Overall Depth | 4-1/2 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Product Type | Information Center |
| Included Hardware | (1) Wire Rack |
| Overall Width | 16 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Display Qty | 1 |
| Number of Binder Holders | 1 |
| Size (WxH) | 16 in x 22 in |
| Station Color | White, Red |
| Overall Height | 22 in |
| Material | Acrylic |
| Standards | UNSPC 55121505, Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Document Storage Component Color | Red |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Preprinted Text | 5S Red Tag Board |
| Text Color | Red; White |
| Language | English |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Number of Binders Included | 0 |
| Includes | Wire Rack |
| Subject Matter | 5S Red Tag |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mfr. Model # | 122051 |
Description
Binder, 11 in H, 3-1/4 in D, 3-in W