Plug Lockout: For 1/2 in Max Cord Dia, For 1 7/10 in Max Plug Dia, Red
In Stock
$27.95
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Lockout: For 1/2 in Max Cord Dia, For 1...
Item 41F294
$27.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1839 |
| Brand | BRADY |
| Display Sell UOM | EA |
| Freight Class Code | 18 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Language | English |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 9/25 in |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Plug Lockout Type | Electrical Plug Lockouts |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| For Maximum Plug Diameter | 1-7/10 in |
| Maximum Number of Padlocks | 2 |
| Display Qty | 1 |
| For Maximum Cord Diameter | 1/2 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Lockout Color | Red |
| Standards | UL 94-HB |
| For Maximum Plug Length | 3.2 in |
| Overall Length | 1.7 in |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Remove |
| Header | Danger |
| Overall Height | 3.15 in |
| Lockout Type | Plug |
| Manufacturer Part Number | 65674 |
| For Voltage | 110V AC |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Storage Protection Code | A |
| For Plug Type | 2-Prong, 3-Prong |
| Overall Width | 3.5 in |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Encasing Lockout | Yes |
| Maximum Temperature | 176 Degrees F |
| Mfr. Model # | 65674 |
Description
Plug Lockout, Red, 1/2In Shackle Dia.