Radial Floor Drill Press: Belt Drive, 120V AC, Fixed Speed, 600 RPM – 3, 100 RPM, 3/4 hp
In Stock
$1,328.00
/each
Earn 1328 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Radial Floor Drill Press: Belt Drive, 120V AC...
Item 40PM17
$1,328.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2211 |
| Brand | DAYTON |
| Swing | 33 in |
| Spindle Travel | 3-5/32 in |
| Current | 5.0 A |
| Drill Press Type | Floor Stand |
| Phase | Single-Phase |
| Speed Control | Fixed |
| Power Down Feed Included | No |
| Drive Type | Belt |
| Horsepower | 3/4 hp |
| Nominal Voltage | 115V AC |
| Drill Press Application | Countersinking, Drilling, Reaming |
| Drilling Capacity in Steel | 3/8 in |
| Spindle-to-Column Distance | 5-1/2 in to 16-1/2 in |
| Mfr. Model # | 40PM17 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112703 |
Description
Radial Floor Drill Press, Primary Material Application Metal, Wood, Power Down Feed Included No, Drill Press Type Floor Stand, Drill Press Application Countersinking, Drilling, Reaming, Speed Control Fixed, Speed Adjustment Step Pulley, Swing 33 in, Spindle-to-Column Distance 5 1/2 in to 16 1/2 in, Horsepower 3/4 hp, Voltage 120V AC, Spindle Taper JT3, Number of Speeds 5, Chuck Size 5/8 in, Chuck Style Keyed, Guard Included No, Coolant System No, Quill Diameter 1 55/64 in