Radial Bench Drill Press: Belt Drive, 120V AC, Fixed Speed, 600 RPM – 3, 100 RPM, 3/4 hp
In Stock
$1,012.00
/each
Earn 1012 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Radial Bench Drill Press: Belt Drive, 120V AC...
Item 40PM15
$1,012.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2211 |
| Brand | DAYTON |
| Horsepower | 3/4 hp |
| Power Down Feed Included | No |
| Drill Press Application | Countersinking, Drilling, Reaming |
| Drilling Capacity in Steel | 3/8 in |
| Drive Type | Belt |
| Phase | Single-Phase |
| Nominal Voltage | 115V AC |
| Current | 5.0 A |
| Swing | 33 in |
| Drill Press Type | Benchtop |
| Spindle-to-Column Distance | 3-3/8 in to 16 in |
| Speed Control | Fixed |
| Spindle Travel | 3-5/32 in |
| Mfr. Model # | 40PM15 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112703 |
Description
Radial Bench Drill Press, Primary Material Application Metal, Wood, Power Down Feed Included No, Drill Press Type Benchtop, Drill Press Application Countersinking, Drilling, Reaming, Speed Control Fixed, Speed Adjustment Step Pulley, Swing 33 in, Spindle-to-Column Distance 3 3/8 in to 16 in, Horsepower 3/4 hp, Voltage 120V AC, Spindle Taper JT3, Number of Speeds 5, Chuck Size 5/8 in, Chuck Style Keyed, Guard Included No, Coolant System No, Quill Diameter 1 55/64 in