Pneumatic Fitting Lockout: Pneumatic Fitting, 1/4 in_3/8 in_1/2 in For Fitting Sizes, 64221
In Stock
$42.70
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Pneumatic Fitting Lockout: Pneumatic Fitting,...
Item 3ZG17
$42.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1842 |
| Brand | BRADY |
| Lockout Material | Fiberglass Reinforced Nylon |
| Outside Diameter | 2.75 in |
| Includes | Loop on the Side used to Hang the Hose and Lockout Device |
| For Fitting Gender | Male |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Display Sell UOM | EA |
| Overall Width | 0.827 in |
| For Number of Fittings | 3 |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Display Qty | 1 |
| For Maximum Fitting Size | 1/2 in |
| For Minimum Fitting Size | 3/8 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Fitting Lockout Type | Pneumatic Fitting |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Manufacturer Part Number | 64221 |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Lockout Color | Red |
| For Fitting Sizes | 1/2 in, 1/4 in, 3/8 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Storage Protection Code | A |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 1/4 in |
| Overall Height | 2.88 in |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Maximum Temperature | 250 Degrees F |
| Mfr. Model # | 64221 |
Description
Pneumatic Fitting Lockout, Red