Plug Lockout: For 3/8 in Max Cord Dia, For 3 1/2 in Max Plug Dia, Red
In Stock
$41.45
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Lockout: For 3/8 in Max Cord Dia, For 3...
Item 3VAF2
$41.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1839 |
| Brand | BRADY |
| For Voltage | 110/220/550V AC |
| Overall Width | 6.42 in |
| Storage Protection Code | A |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Display Qty | 1 |
| Manufacturer Part Number | PLO27E |
| For Maximum Plug Length | 5 in |
| For Plug Type | 2-Prong, 3-Prong |
| For Maximum Cord Diameter | 3/8 in |
| Language | English |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Lockout Type | Plug |
| Standards | UL 94-HB |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Legend | Lockout Device Do Not Plug in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| For Maximum Plug Diameter | 3-1/2 in |
| Lockout Material | Polystyrene |
| Freight Class Code | 60 |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 31/100 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Maximum Temperature | 175 Degrees F |
| Includes | Lockout Device |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Plug Lockout Type | Pneumatic Plug Lockout |
| Lockout Color | Red |
| Encasing Lockout | Yes |
| Maximum Number of Padlocks | 4 |
| Overall Length | 6.42 in |
| Overall Height | 3.78 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Mfr. Model # | PLO27E |
Description
Plug Lockout, Red, 5/16In Shackle Dia.