Pre-Cut Label Stock Roll: 17/64 in x 1 in, Polyester, Halogen-Free/Metal Detectable, Gray
In Stock
$137.55
/each
Earn 137 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 17/64 in x 1 in, Po...
Item 3PYN3
$137.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Width | 1 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Height | 17/64 in |
| Label Thickness | 0.0044 in |
| Compatible Mfr Part Number | M61-R4310, M71-R4300 |
| Compatible Grainger Part Number | 4VT56, 5EAW1, 52HJ94 |
| Printer Series Compatibility | BMP71, BMP61, M611 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Material | Polyester |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Label Color | Gray |
| Mfr. Model # | PTL-15-428 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121620 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 4VT56, 52HJ94, 5EAW1, Compatible Mfr Part Number M61-R4310, M71-R4300, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 17/64 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP61, BMP71, M611, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Metal Detectable, Material Series B-428, Recommended Ribbon M61-R4310, M71-R4300, R4310