Group Lockout Box: Steel, Red, 7 in x 8 in 2.5 in, Wall, Sliding, 7 Padlocks, English, BRADY
In Stock
$245.00
/each
Earn 245 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Group Lockout Box: Steel, Red, 7 in x 8 in 2....
Item 3PDD7
$245.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1843 |
| Brand | BRADY |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, OSHA, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Legend | Group Lock Box |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Overall Depth | 2.5 in |
| Box Material | Steel |
| Number of Mounting Holes | 7 |
| Includes | ID Labels, Key Pegs |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Lockout Box Brand | BRADY |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Language_PIM | English |
| Combined - Language | English Red |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Dimensions (H x W x D) | 7 in x 8 in 2.5 in |
| Legend Type | Text |
| Overall Width | 8 in |
| Overall Height | 7 in |
| Combined for Recyclock | 105714 Red |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Storage Protection Code | A |
| Mounting Location | Wall |
| Manufacturer Part Number | 105714 |
| Freight Class Code | 18 |
| Language | English |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/10 in |
| Maximum Number of Padlocks | 7 |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Door Opening Type | Sliding |
| Window Type | Clear Window |
| Number of Key Hooks | 7 |
| Box Color | Red |
| Box Material Finish | Powder Coated |
| Display Qty | 1 |
| Includes Mounting Hardware | Yes |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Mfr. Model # | 105714 |
Description
Group Lockout Box, 7 Locks Max, Red