Lockout Valve Base: For 1.6 in Max Handle Wd
In Stock
$97.25
/each
Earn 97 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Lockout Valve Base: For 1.6 in Max Handle Wd
Item 3NRN7
$97.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1840 |
| Brand | BRADY |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Vertical Arm Material | Fiberglass Reinforced Nylon |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| For Handle Type | Large Levers, T-Handle |
| Maximum Temperature | 248 Degrees F |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Lockout Height | 6.38 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Product Type | Universal Valve Lockout |
| Lockout Width | 1.551 in |
| Manufacturer Part Number | 50899 |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/4 in |
| Maximum Number of Padlocks | 2 |
| Lockout Material | Fiberglass Reinforced Nylon |
| Horizontal Arm Material | Fiberglass Reinforced Nylon |
| Includes Cable | No |
| For Maximum Handle Thickness | 1.1 in |
| For Valve Type | Universal |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Impact Resistant |
| Display Qty | 1 |
| For Maximum Handle Width | 1.6 in |
| Standards | ANSI Z244, OSHA 29 CFR 1910.147 (C) (4) (ii) (A) (1) / (c) (5) (ii) (C) (1) |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Includes Blocking Arm | No |
| Lockout Color | Red |
| Freight Class Code | 60 |
| Includes | Valve Lockout |
| Mfr. Model # | 50899 |
Description
Lockout Valve Base, Fits Sz Up to 1.6 W