Adjustable Handle: SS, #10-32 Thread, 20 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$70.85
/each
Earn 70 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, #10-32 Thread, 20 mm T...
Item 3GKX2
$70.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 54 mm |
| Measurement System | Inch |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | #10-32 |
| Mfr. Model # | K0124.1A1X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size #10-32, Screw Length 20.00mm, Overall Height 54 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud