Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 50 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$75.85
/each
Earn 75 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 50 mm Threa...
Item 3GKW6
$75.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M6 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 84 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 50 mm |
| Mfr. Model # | K0124.106X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 84 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud