Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 40 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$71.40
/each
Earn 71 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 40 mm Threa...
Item 3GKW5
$71.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2207 |
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 74 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Length | 40 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Size | M6 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0124.106X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 74 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud