Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 25 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$72.35
/each
Earn 72 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 25 mm Threa...
Item 3GKW3
$72.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M6 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 59 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.106X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 59 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud