Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 10 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$70.00
/each
Earn 70 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 10 mm Threa...
Item 3GKV9
$70.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 44 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Size | M6 |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0124.106X10 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 10.00mm, Overall Height 44 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud