Adjustable Handle: SS, 3/8"-16 Thread, 17 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$125.00
/each
Earn 125 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, 3/8"-16 Thread, 17 mm...
Item 3GKV4
$125.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 67.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Measurement System | Inch |
| Handle Length | 95 mm |
| Thread Length | 17 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 43 mm |
| Mfr. Model # | K0124.4A4 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Overall Height 67.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type Internal, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole