Adjustable Handle: SS, 5/16"-18 Thread, 12 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$86.70
/each
Earn 86 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, 5/16"-18 Thread, 12 mm...
Item 3GKV1
$86.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2207 |
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Overall Height | 45.5 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Measurement System | Inch |
| Mfr. Model # | K0124.2A3 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Overall Height 45.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type Internal, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole