Adjustable Handle: SS, 1/4"-20 Thread, 12 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$86.90
/each
Earn 86 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, 1/4"-20 Thread, 12 mm...
Item 3GKU9
$86.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 12 mm |
| Measurement System | Inch |
| Overall Height | 45.5 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.2A2 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Overall Height 45.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type Internal, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole