Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 12 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$87.00
/each
Earn 87 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 12 mm Threa...
Item 3GKU1
$87.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Overall Height | 45.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 12 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.208 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Overall Height 45.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type Internal, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole