Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6x1 Thread, 20 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$18.96
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6x1...
Item 3GHH2
$18.96
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Color | Black |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M6, M6x1 |
| Overall Height | 54 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Length | 20 mm |
| Mfr. Model # | K0122.1061X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 54 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Thread Pitch 1.00 mm, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud