Adjustable Handle: SS, M12 Thread, 50 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$139.95
/each
Earn 139 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M12 Thread, 50 mm Thre...
Item 3DHC1
$139.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 95 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 117.5 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M12 |
| Hub Height | 43 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 50 mm |
| Mfr. Model # | K0124.412X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 117.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud