Adjustable Handle: SS, M12 Thread, 40 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$139.70
/each
Earn 139 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M12 Thread, 40 mm Thre...
Item 3DHA9
$139.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 107.5 mm |
| Thread Size | M12 |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 43 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 95 mm |
| Thread Length | 40 mm |
| Mfr. Model # | K0124.412X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 107.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud