Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 60 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$122.20
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 60 mm Threa...
Item 3DGY6
$122.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 118.5 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 37 mm |
| Thread Size | M8 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 60 mm |
| Mfr. Model # | K0124.308X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 118.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud