Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$122.20
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 50 mm Threa...
Item 3DGY5
$122.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 37 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 80 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 108.5 mm |
| Mfr. Model # | K0124.308X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 108.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud