Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$122.20
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 40 mm Threa...
Item 3DGY4
$122.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 80 mm |
| Overall Height | 98.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Hub Height | 37 mm |
| Thread Length | 40 mm |
| Mfr. Model # | K0124.308X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud