Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 25 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$115.85
/each
Earn 115 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 25 mm Threa...
Item 3DGY2
$115.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 80 mm |
| Overall Height | 83.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 37 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 25 mm |
| Mfr. Model # | K0124.308X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud