Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 20 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$116.15
/each
Earn 116 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 20 mm Threa...
Item 3DGY1
$116.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 20 mm |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 80 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Overall Height | 78.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M8 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0124.308X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud