Adjustable Handle: SS, 3/8"-16 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$96.30
/each
Earn 96 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, 3/8"-16 Thread, 50 mm...
Item 3DGX8
$96.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Inch |
| Mfr. Model # | K0124.2A4X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size 3/8 In.-16, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud