Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 40 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$97.70
/each
Earn 97 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 40 mm Thre...
Item 3DGV5
$97.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Overall Height | 85.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M10 |
| Thread Length | 40 mm |
| Mfr. Model # | K0124.210X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud